Rhodiola rosea

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je tučnolistá rostlina, která získala své druhé jméno díky oddenku vydávajícímu intenzivní vůni připomínající růže. 

Umí se chovat jako tzv. adaptogen, tedy látka, která celkově posiluje organismus, zvyšuje jeho odolnost vůči působení fyzického a mentálního stresu, snižuje únavu a zlepšuje výkonnost. 

Po náročném fyzickém výkonu stoupá v krvi koncentrace dvou látek - C-reaktivního proteinu (CRP) a kreatinin kinázy, což je známkou poškození svalových vláken v rámci probíhajících regeneračních procesů. Jedna ze studií potvrdila, že osoby užívající rhodiolu mají po testu na bicyklovém ergometru nižší zejména hladinu CRP.

Další výzkumy prokázaly také snížení celkové (nespecifické) a mentální únavy. Například při testování studentů v průběhu zkouškového období po 2 týdnech užívání 100 mg rhodioly denně došlo ke zvýšení mentální kapacity, zlepšení dlouhodobé paměti, snížení psychické únavy a zkrácení potřebné doby odpočinku. Zlepšily se u nich rovněž výsledky v testech fyzické kapacity (na bicyklovém ergometru), motorické rychlosti a koordinace mezi rukou a očima. 

Rhodiola:

- pomáhá stimulovat nervový systém, pozitivně působí na náladu a vnímání

- má příznivý účinek při únavě a bolestech hlavy způsobených stresem

- pomáhá při poruchách spánku a nechutenství

- má příznivý účinek na kardiovaskulární systém, protože pomáhá chránit před stresem a vysokým tlakem

- přispívá ke zdravému trávicímu traktu