Mineral Sticks Zinc

Přítomnost zinku v organizmu je nezbytnou podmínkou pro správné fungování řady enzymatických systémů – nejvýznamnější je patrně inzulínový.
Pokud nemáme dostatek zinku, cítíme se unavení a může se to projevit změnou nálad a psychickými projevy.
Přítomnost zinku v potravě je důležitá nejen v době růstu organizmu, kde jeho nedostatek může vést k opožďování tělesného i duševního dospívání, ale i v dospělosti.

Nedostatečné množství zinku v potravě totiž způsobuje nechtěný úbytek na váze, pomalé hojení ran, zhoršování paměti a smyslové poruchy – především zrakové, čichové.
Zinek je přítomen v poměrně značném množství ve spermatu a jeho dostatek v potravě je podmínkou pro správný pohlavní vývoj i dokonalou funkci pohlavních orgánů mužů.

 Málo zinku zhoršuje stav kůže, která je více suchá, hůře se hojí její poranění. Rovněž vlasy a nehty jsou lámavější a objevuje se i nepříjemný problém - bolavé koutky. Dokonce může dojít k vypadáváním vlasů a ke vzniku kožních lézí, pokud je nedostatek výraznější. Může se také projevit zvýšeným sklonem k průjmům. U těhotných žen to může znamenat zdravotní komplikace.
Pokud je nedostatek zinku výrazný, může zapříčinit vrozené vady dětí a spontánní potraty, mírnější nedostatek způsobuje zpomalení růstu plodu, nízkou porodní váhu a komplikace při porodu.

Zinek pozitivně působí i na chuť k jídlu a jeho nedostatek vyvolává nechutenství. Je také důležitý pro tvorbu kolem 200 enzymů a k tvorbě některých bílkovin.

Je velmi důležité zdůraznit, že odborníci uvádějí, že už mírný nedostatek zinku vede k poruše imunity a vyšší nemocnosti a mortalitě na infekční onemocnění. U dětí se projevuje zpomalením růstu. Deficit zinku je častý u seniorů, zvláště hospitalizovaných a může se projevovat špatným hojením ran.