Síla vody

Objevte látku, která Vám pomůže udržet kondici.

Kolik je „dostatečné množství“ vody?

Evropský úřad pro bezpečnost potravin doporučuje, aby ženy přijímaly denně asi osm a muži asi deset 200ml sklenic tekutin.

Než se však rozhodnete pro určité množství, zvažte svůj životní styl. Množství potřebných tekutin totiž závisí na řadě faktorů včetně velikosti těla, prostředí a množství a intenzity fyzické aktivity.Čím více se potíte, tím více musíte nahrazovat ztrátu vody. Čím vyšší je Váš index tělesné hmotnosti, tím více tekutin bude Vaše tělo potřebovat.

Základní součást stravy?

Pamatujte, že dehydratace se projevuje podobně jako hlad, a zkuste vždy nejdříve sáhnout po sklenici vody. Vyčkejte 30 minut a zvažte, zda jste stále hladoví.

Pro větší rozmanitost můžete vyzkoušet rovněž jiné zdroje tekutin. Součástí vyvážené stravy je i ovoce a zelenina. Tyto potraviny jsou plné vitaminů a vlákniny a voda, kterou obsahují, se započítává do Vašeho denního příjmu tekutin. Započítat můžete rovněž jiné nápoje, např. mléko a džus.

Více vody při fyzické aktivitě

Chcete-li svému tělu zajistit dostatek energie, napijte se několik hodin před cvičením vody nebo sportovního nápoje. Během tréninku dělejte přestávky, čímž předejdete únavě. Po cvičení znovu doplňte tekutiny.

Povzbuzení pro děti

Děti mohou na pití zapomínat, i když mají žízeň, a může se stát, že jim samotná voda nebude příliš chutnat. Pro zlepšení chuti zkuste do vody přidat nějakou příchuť nebo citronovou šťávu. Vezměte dětem na hřiště lahev s vodou a připomeňte jim, že si mají občas udělat přestávku. Pokud dítě naučíte správně pít, pozitivně se to odrazí na jeho celkovém zdraví.

Vaše celkové zdraví

Bolesti hlavy, závratě, nedostatek energie, tmavší moč… to všechno jsou možné příznaky dehydratace. Žízní a těmito příznaky Vám tělo dává najevo, abyste zvýšili příjem vody. A své tělo byste rozhodně měli poslouchat!

Příjem dostatečného množství tekutin neomezujte pouze na období nemoci. Hydratace by měla být Vaší prioritou každý den!